Valentine Sports Park was gripped with one of the most important date in Football NSW’s Association calendar, the 2016 State Cup Finals as hundreds flocked to take part in the state based tournament on Sunday 17th of July.

Swarms of fans from across NSW took in fifteen matches as thirty teams locked horns from the Grade 12s Boys and Girls competitions right through to the Over 35 Men and All Age Women in what was a memorable day for all participants of the wonderful game.

Four age groups were named after former administrators, players and football advocates who have assisted in the development of the game in NSW.

The 12 Boys were playing for the Frank Broughton Cup, the 12 Girls the Cheryl Salisbury Cup, the 21 Men’s the Robertson Cup while the All Age Men fought out for the Bill Cullinan Cup.

Hornsby RSL Youth kicked off proceedings with a well-deserved victory against Seaforth FC to be awarded the Frank Broughton Cup. (Click here to view the official match report).

While in the Cheryl Salisbury Cup, Northbridge FC defeated Shellharbour JFC 1-0 in what was a great spectacle. (Click here to view the official match report).

The Robertson Cup, for the second year running, saw an all Sutherland Association final as Menai Hawks defeated opponents Barden Ridgebacks 3-0. (Click here to view the official match report).

While finally in the Bill Cullinan Cup, Lilli Pilli FC, for the second year running, proved far too strong for the Glebe Gorillas with a 4-1 victory. (Click here to view the official match report).

It was both the Sutherland Shire Football Association and Northern Suburbs Football Association that grabbed the plaudits on a great day for both Associations as they recorded three victories each in various age groups.

St George, Southern Districts and Granville had two teams from each of their Associations grab silverware while Macarthur, Bankstown, Manly and Football South Coast each had a team that celebrated a Finals victory.

State Cup Finals Results

12 Boys Frank Broughton Cup Hornsby RSL Youth (Northern Suburbs) 3 (Geren Ligon 2, Armaan Saxena) v Seaforth (Manly) 1 (Finley Wilkinson)

13 Boys Connells Point Rovers FC (St George) 2 (Alex Baccucu 2) v Forest Killarney FC (Manly) 1 (Alex Hart)

14 Boys Connells Point Rovers FC (St George) 1 (Lachlan Matthews) v Mt Pritchard (Southern Districts) 5 (Cameron Hill 2, Khaled Yehia, Frank Byadu, Steve Poulos og)

15 Boys Lake Heights JFC (Football South Coast) 0 v Harrington United 1 (Macarthur) 3 (Tyson Isakka, Cody Salter, Venice Velasco)

16 Boys Connells Point Rovers FC (St George) 0 v Sydney Juniors (Southern Districts) 1 (Walid Kabir)

17 Boys Winston Hills (Granville) 0 v Gymea United (Sutherland) 1

18 Boys Wakehurst FC (Manly) 2 (Matthew Stirrat 2) v Georges River (Sutherland) 1 (Liam Hanrahan)

21 Mens Robertson Cup Menai Hawks (Sutherland) 3 (Ben Towell 2, Mekael Barnes) v Barden Ridgebacks (Sutherland) 0

AAM Bill Cullinan Cup Glebe Gorillas 1 ( (Sydney Amateur League) 1 (Jamie Moriss) v Lilli Pilli FC 2 (Sutherland) 4 (Ned Stelzer 2, Dean Boland 2)

Over 35s Granville Rage (Granville) 2 Alejandro Araujo 2) v Dunbar Rovers (Eastern Suburbs) 1 (Andrew Heading)

12 Girls Cheryl Salisbury Cup Shellharbour 0 JFC (Football South Coast) v Northbridge 2 (Northern Suburbs) 1 (Emma Heinl)

14 Girls AC United (Southern Districts) 0 v Northbridge FC 1 (Northern Suburbs) 3 (Annabelle Gilbert 2, Mel Hirunsook)

16 Girls Padstow Hornets FC (Bankstown) 0 v Gladesville Ravens (North West Sydney Womens) 1 (Tara Heyworth)

18 Girls Colo Soccer FC (Nepean) 0 v Connells Point Rovers (St George) 1 (Toni Sharpe)

All Age Womens Albion Park WFC (Football South Coast) 2 (Casey-Leigh Suttle, Kendall Vaughan) v Wollongong Olympic Womens (Football South Coast) 1 (Steph Stier-Gebhardt)

-Football NSW Media Release | Photo Credit, Brett Neilsen